کلاسِ ,آزمون ,عذاب ,میکند ,بیمار ,برای کلاسِ ,میشود، دچار ,بیمار میشود،

چرا کافری که بیمار میشود، دچار عذاب الهی شده و مسلمانی که بیمار میشود، دچار آزمون الهی! مرض که یکی است!

✅ پاسخ

عذاب، بابتِ گناه نازل میشود. بنابراین حتی اگر مومن، گناهکار باشد بیماریش ماهیتِ عذاب دارد و این مسئله اختصاص به کفار ندارد. در واقع عذاب محصولِ گناهِ شخص است و نه از جانبِ خدا. همان طور که سقوطِ راننده در دره محصولِ انتخابِ غلطِ خودِ اوست.

طبقِ روایتی از امام رضا، بیماریِ مومنِ گنهکار از این جهت است که موجباتِ ریزش گناهش را فراهم کند. یعنی عذابِ مختصری میکشد بابت بیماری، تا گناهش آمرزیده شود. مثلِ معلم یا پدری که کودک را تنبیه میکند تا خطایش جبران شود. 

حالا ممکن است کسی بگوید پس چرا معصومین بیمار میشدند؟! اینجا بیماری و مشکلات و سختی ها برایِ ترفیعِ درجه است و نه عذاب. از بابِ ابتلاء و آزمون است تا میزانِ ایمانِ آنان سنجیده شود و بابتِ تحمل و صبر، ارتقاء درجه پیدا کنند.

این سیره، بشکلی ملموستر در سیستمِ آموزش و پرورش دیده می شود. فرض کنید یک آموزگار مسئولِ تدریسِ دو کلاس درس است. دانش آموزان کلاسِ اول، همه ممتازند اما کلاسِ دوم بر خلافِ کلاسِ اول بازیگوشند و بی توجه نسبت به درس. آموزگار برای هر دو کلاس، آزمون واحد برگزار میکند. اما همین آزمون برای کلاسِ شماره یک موجباتِ گرفتنِ نمره خوب را فراهم میکند و برای کلاسِ دوم اسبابِ رفوزه شدن را. امتحان، یکیست اما نتیجه امتحان برای دو کلاس فرق دارد.

منبع اصلی مطلب : سیدمحمدمهدی صدری‌
برچسب ها : کلاسِ ,آزمون ,عذاب ,میکند ,بیمار ,برای کلاسِ ,میشود، دچار ,بیمار میشود،
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

درسایت : بیماریِ کافر، عذاب است و بیماری مومن، آزمون