نظرِ ,مردم ,هایِ ,دیدگاه ,بینِ ,کشور ,دیدگاه هایِ

«اختلافِ دیدگاهِ نامزدها» بیش از جوابِ سوالِ «برنده کیست» توجهم را به خودش جلب کرد در مناظرات. مناظره ها بیش از پیش نشان داد که اختلافاتِ عمیق و بعضاً لاینحلی بینِ مسئولانِ طراز اولِ کشور وجود دارد؛ این در حالی است که پیشرفتِ همه جانبه، با همگرائی و نادیده گرفتنِ اختلافات حاصل میشود و اگر فرصت و قوّتِ کشور هزینه شود بر روی دعواهای فردی و اجتماعی، حاصلی جز توقف و تنزل نخواهد داشت. تازه اینها در مناظرات جلویِ مردم ناچار بودند حرمت ها را نگه دارند و اندکی  مکتوم با یکدیگر سخن بگویند.

از مناظره بیاییم بیرون و موضوعِ "اختلاف" را اندکی وسیع تر ببینیم در سطحِ سرانِ قوایِ سه گانه و اختلاف نظرِ کارشناسان و متخصصانِ هر امر. اختلاف نظرات، ما بینِ نمایندگانِ مجلس را نیز اضافه کنید. ایده هایِ مجمعِ تشخیص مصلحت را هم بگذارید رویش. نظرات و دیدگاه هایِ بی شمار و بعضا متناقض با یکدیگرِ احزاب، تشکل ها و گروه های سیاسی، اجتماعی، علمی، فرهنگی و اقتصادی هم از قلم نیفتد. دیدگاه هایِ مختلفِ حوزویان و دانشگاهیان را هم فراموش نکنیم.

من فعلا کار ندارم که دلیلِ این اختلافات چیست و چگونه میتوان اقدام کرد به تقریبِ دیدگاه ها؟ به این هم کار ندارم که  اگر امام و رهبرمان یکی است و هدفِ مشترکِ همه خدمت به مردم است، چیست دلیلِ رویِ هم پریدن ها؟ به این هم کار ندارم که در مرئی و منظرِ دشمن کاش سراسر سیاه و فاسد جلوه نمی دادیم نظام را! حتی به بداخلاقی ها، توهین ها و ادعاهایِ بی سندِ فیما بینِ برخی کاندیداهای انتخابات هم کاری ندارم... .

اما از شما می خواهم برای چند لحظه خودتان را بگذارید جایِ رهبرِ ایران. ایرانی که به برکتِ آزادسازیِ اندیشه ها پس از انقلاب، حتی بی سوادهایش تحلیل سیاسی مختص به خود دارند. این همه دیدگاهِ متنوع در بینِ مردم و مسئولین وجود دارد و جالب آن که هر کدام هم نظرِ خودشان را منجی میدانند و نظرِ مخالف را مُخَرب. سوال: اولا اداره چنین مملکتی آیا کارِ آسانی است؟ ثانیا اصلا میشود همه صاحبان نظر را راضی و قانع نگهداشت؟! و آیا با وجودِ إعمالِ نظراتِ گوناگونِ مسئولین، آیا میشود همه تقصیرات را به گردنِ رهبری عزیز انداخت؟

و بالاخره فرض کنید یک جوانِ نخبه، طرحِ ملیِ نوئی در انداخته برای تحول در نظامِ اقتصادیِ کشور. حالا او چگونه باید نظرِ 285 نماینده مجلس با دیدگاه هایِ مختلف را جلب کند؟! آیا باید لابی کند؟ یا خود را وامدارِ احزاب کند و از رانت استفاده نماید؟ تطمیع یا تهدیدشان کند؟! گاهی فکر میکنم دیکتاتوری، مزایایش از دموکراسی بیشتر است. چون دیکتاتور نظرِ خوب یا بدِ خود یا مشاورنش را به هر حال، اجرا میکند و کار روی زمین نمی ماند. اما در دموکراسی، چقدر باید تلاش کرد تا نظرِ غالبِ مسئولین با دیدگاه های متضاد را جلب کرد! خیلی اوقات این اتفاق نمی افتد و کار روی زمین می ماند!

پ.ن: بهتر از مدلِ دیکتاتوری و دموکراسی، مدلِ حاکمیتِ دین و خدا بر مردم است؛ اگر مسئولینِ ما در کنارِ تخصص، دین شناس نیز بودند و در تعاملاتِ خود توصیه هایِ دین و نظرِ فقیهِ جامع الشرایط را فصل الخطابِ منازعات می دانستند، اختلافات جایش را میداد به تفاهمات و در نتیجه ادوات و نفراتِ کشور بسیج میشد برای اجرایِ اوامرِ ولیِ فقیه؛ نظیرِ آنچه در جنگِ تحمیلی رخ داد. در مردم سالاری دینی، دموکراسی و جمهوریت نظام به موازاتِ اسلامیت و دینِ خدا موجبِ رشد و بالندگی است.  نقشِ مردم نیز در نظامِ مردم سالاریِ دینی بدین شرح است:
1. نصیحت: ارائه مشاوره به مسئولین و رهبری
2. انتخابات: انتخابِ مسئولینِ دارایِ معیارهایِ دین
3. خدمت: کارِِ و تلاش برای پیشرفتِ نظام اسلامی

منبع اصلی مطلب : سیدمحمدمهدی صدری‌
برچسب ها : نظرِ ,مردم ,هایِ ,دیدگاه ,بینِ ,کشور ,دیدگاه هایِ
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

درسایت : مناظره